Blackview Oscal Pad 100 features Unisoc T615 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12" display, 9000 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Oscal Pad 100 has 9,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 12" display versus 10.1", while is 73g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Blackview Oscal Pad 100 packs a larger 9,000mAh battery (+1,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Blackview Oscal Pad 100 has 9,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 610 g (3 others) |
| Thickness i | 9 mm (9 others) |
| Width i | 281.7 mm |
| Height i | 177.2 mm (1 other) |
| Volume i | 449.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 194 ppi (10 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T615 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 6 x 1.6 GHz (Unisoc T615) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1461 (Unisoc T615) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 437 (Unisoc T615) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T615) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 9000 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/16/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 357 (Unisoc T615) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1350 (Unisoc T615) (1 other) |