Acer Aspire Switch 12 S features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.5" display, 4550 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
When compared to competing devices, the Acer Aspire Switch 12 S has 4,550mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 12.5" display versus 10.1", while weighs 117g more at 800g. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Acer Aspire Switch 12 S has 4,550mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Acer Aspire Switch 12 S has 4,550mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.5" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 800 g |
| Thickness i | 7.85 mm (2 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 12.5" (2 others) |
| Resolution i | 3840 x 2160 px |
| Pixel Density i | 352.5 ppi |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (4 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 4550 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 8 hours (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago02/01/2016 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |