HP Slate 10 HD features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with Unknown. Help us by suggesting a value. storage, 10" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
| Weight i | 626 g |
| Width i | 259 mm (5 others) |
| Height i | 178 mm (5 others) |
| Screen Size i | 10" (13 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.2 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 12 years ago09/19/2013 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |