Lenovo ThinkPad 64GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 3250 mAh battery, 5 MP main camera.
1" screen, while weighs 90g more at 730g. Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 3,250mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 380g more at 730g. Compared to the Tab Extreme, the ThinkPad 64GB has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 730 g (3 others) |
| Thickness i | 14 mm (6 others) |
| Width i | 260 mm (7 others) |
| Height i | 202.2 mm (2 others) |
| Volume i | 736.01 cm³ (2 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 40 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 3250 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago07/01/2011 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |