Sony Xperia Tablet S 64GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 64GB storage, 9.4" display, 6000 mAh battery, 8 MP main camera.
4" screen, while is 130g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, has 1GB RAM compared to Z3 Tablet Compact's 3GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 9.4" display versus 8", and weighs 300g more at 570g. Compared to the Tablet Z LTE, the Tablet S 64GB has 1GB RAM compared to Tablet Z LTE's 2GB, while has a more compact 9.4" screen. The Z2 Tablet has 1GB RAM compared to Z2 Tablet's 3GB, and the Z4 Tablet has 1GB RAM compared to Z4 Tablet's 3GB.
| Weight i | 570 g (4 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (24 others) |
| Width i | 240 mm (11 others) |
| Height i | 174.4 mm (2 others) |
| Screen Size i | 9.4" (3 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 161 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago09/01/2012 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |