Apple iPad 3 64GB Wifi + Cellular features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 64GB storage, 9.7" display, 11560 mAh battery, 5 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 64GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 11,560mAh battery (+4,022mAh), while has a more compact 9.7" screen, while is 33g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 1GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 64GB storage compared to 2000GB, and packs a larger 11,560mAh battery (+1,220mAh), and has a more compact 9.7" screen, and weighs 70g more at 652g. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad 3 64GB Wifi + Cellular has 1GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 64GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 1GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 1GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 652 g (9 others) |
| Thickness i | 9.4 mm (10 others) |
| Width i | 241.2 mm (15 others) |
| Height i | 185.7 mm (13 others) |
| Volume i | 421.03 cm³ (7 others) |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 1536 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Semiconductor size i | 45 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 0.3MP (19 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 11560 mAh (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago10/12/2011 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |