Sony Xperia Z3 Tablet Compact features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 processor, 3GB RAM with 16GB storage, 8" display, 4500 mAh battery, 8.1 MP main camera.
Against the Tablet Z LTE, includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), and has 4,500mAh battery compared to Tablet Z LTE's 6,000mAh, and has a more compact 8" screen, and is 225g lighter. Compared to the Z2 Tablet, the Z3 Tablet Compact has 4,500mAh battery compared to Z2 Tablet's 6,000mAh, while has a more compact 8" screen. The Z4 Tablet has 4,500mAh battery compared to Z4 Tablet's 6,000mAh, and the Tablet Z includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB).
| Weight i | 270 g |
| Thickness i | 6.4 mm (6 others) |
| Width i | 213.4 mm |
| Height i | 123.6 mm |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 |
| Gpu name i | Adreno 330 (4 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3) |
| Megapixels (main camera) i | 8.1 MP (3 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (3 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 4500 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (9 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |