Asus ZenPad Z8s features Qualcomm Snapdragon 652 processor, 3GB RAM with 16GB storage, 7.9" display, 4680 mAh battery, 13 MP main camera.
9" screen, while is 219g lighter. Against the VivoTab Smart, includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), and has 4,680mAh battery compared to VivoTab Smart's 6,760mAh, and has a more compact 7.9" screen, and is 274g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the ZenPad Z8s includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), while has a more compact 7.9" screen. The Fonepad 7 (FE375CL) includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), and the VivoTab includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB).
| Weight i | 306 g |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 204 mm |
| Height i | 133.9 mm |
| Volume i | 188.48 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 7.9" (9 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 324 ppi (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 652 (3 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz & 4 x 1.4 GHz (Qualcomm Snapdragon 652) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 652) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4680 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 13 hours (7 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 10 years ago12/17/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |