Asus VivoTab Smart features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 6760 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the VivoTab RT 64GB, weighs 55g more at 580g. Compared to the Fonepad 7 (FE375CL), the VivoTab Smart packs a larger 6,760mAh battery (+2,810mAh), while features a larger 10.1" display versus 7". The VivoTab has a more compact 10.1" screen, and the Transformer Pad Infinity 700 64GB includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB).
| Weight i | 580 g (8 others) |
| Thickness i | 9.7 mm (7 others) |
| Width i | 262.5 mm (1 other) |
| Height i | 171 mm (2 others) |
| Volume i | 435.41 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1366 x 768 px (9 others) |
| Pixel Density i | 155 ppi (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 32 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6760 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago01/01/2013 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |