Asus Transformer Pad TF502 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10" display, 4050 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Fonepad 7 (FE375CL), features a larger 10" display versus 7", and weighs 226g more at 525g. Compared to the VivoTab, the Transformer Pad TF502 has a more compact 10" screen, while is 150g lighter. The Transformer Pad Infinity 700 64GB includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB).
| Weight i | 525 g (3 others) |
| Thickness i | 10.2 mm (2 others) |
| Width i | 262.5 mm (1 other) |
| Height i | 169.9 mm |
| Volume i | 454.91 cm³ |
| Screen Size i | 10" (13 others) |
| Resolution i | 1366 x 768 px (9 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Battery Power i | 4050 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |