Lenovo Miix 2 10" features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 5 MP main camera.
1" screen, while is 60g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 230g more at 580g. Compared to the Tab Extreme, the Miix 2 10" has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 580 g (8 others) |
| Width i | 260.9 mm (5 others) |
| Height i | 173.2 mm (1 other) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago04/14/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |