HP Slatebook x2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10.2" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
| Weight i | 653 g (1 other) |
| Thickness i | 9.9 mm (15 others) |
| Width i | 285 mm (3 others) |
| Height i | 212 mm |
| Volume i | 598.16 cm³ |
| Screen Size i | 10.2" (4 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 12 years ago08/01/2013 (1 other) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |