Lenovo ThinkPad 8 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 8.3" display, 5520 mAh battery, 8 MP main camera.
3" screen, while is 209g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 5,520mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8.3" screen, and weighs 81g more at 431g. Compared to the Tab Extreme, the ThinkPad 8 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 431 g |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 224.2 mm |
| Height i | 131.8 mm |
| Screen Size i | 8.3" (5 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 5520 mAh |
| Charge time i | 4.5 hours (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago04/14/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |