Asus VivoTab RT 64GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 8 MP main camera.
Against the Fonepad 7 (FE375CL), features a larger 10.1" display versus 7", and weighs 226g more at 525g. Compared to the VivoTab, the VivoTab RT 64GB has a more compact 10.1" screen, while is 150g lighter. The Transformer Pad Infinity 700 64GB includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB).
| Weight i | 525 g (3 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 265.5 mm (2 others) |
| Height i | 170.9 mm |
| Volume i | 376.6 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 786 x 1366 px (1 other) |
| Pixel Density i | 155 ppi (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/01/2012 (4 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |