Sony Xperia Z2 Tablet features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 16GB storage, 10.1" display, 6000 mAh battery, 8.1 MP main camera.
1" screen, while is 274g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, packs a larger 6,000mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8", and weighs 156g more at 426g. Compared to the Tablet Z LTE, the Z2 Tablet includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), while is 69g lighter. The Z4 Tablet weighs 33g more at 426g, and the Tablet Z includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB).
| Weight i | 426 g (3 others) |
| Thickness i | 6.4 mm (6 others) |
| Width i | 266 mm (4 others) |
| Height i | 172 mm (3 others) |
| Volume i | 292.81 cm³ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.1 MP (3 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (3 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago02/23/2014 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |