Lenovo IdeaTab A2107 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 8GB storage, 7" display, 3550 mAh battery, 2 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 8GB storage compared to 512GB, and has 3,550mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 7" screen, and weighs 50g more at 400g. Compared to the Tab Extreme, the IdeaTab A2107 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 8GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 400 g (1 other) |
| Thickness i | 11.5 mm (1 other) |
| Width i | 192 mm |
| Height i | 192 mm (6 others) |
| Volume i | 423.94 cm³ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 600 x 1024 px (14 others) |
| Pixel Density i | 170 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 8GB (10 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 1 x 1 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2 MP (17 others) |
| Megapixels (front camera) i | 0.3MP (19 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 3550 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 13 years ago09/01/2012 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a built in fm transmitter i | ✔ (1 other) |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |