Archos 101 Neon features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 8GB storage, 10.1" display, 5000 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
| Weight i | 690 g |
| Thickness i | 12.1 mm |
| Width i | 272 mm |
| Height i | 161 mm (2 others) |
| Volume i | 529.88 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1024 x 600 px (9 others) |
| Pixel Density i | 118 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 8GB (10 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.4 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago11/13/2012 (11 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |