Asus Fonepad 8 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 8GB storage, 8" display, 3950 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the VivoTab Smart, has 1GB RAM compared to VivoTab Smart's 2GB, and has 3,950mAh battery compared to VivoTab Smart's 6,760mAh, and has a more compact 8" screen, and is 252g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the Fonepad 8 has 1GB RAM compared to VivoTab RT 64GB's 2GB, while has a more compact 8" screen. The Fonepad 7 (FE375CL) has 1GB RAM compared to Fonepad 7 (FE375CL)'s 2GB, and the VivoTab has 1GB RAM compared to VivoTab's 2GB.
| Weight i | 328 g |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 214 mm (1 other) |
| Height i | 120 mm (4 others) |
| Volume i | 228.55 cm³ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 8GB (10 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 1.8 x 1.8 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 22 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 3950 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (9 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |