Honor MagicPad 13 features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 13" display, 10050 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the MagicPad 2 12.3, has 12GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 13" display versus 12.3", and weighs 105g more at 660g. Compared to the MagicPad 3, the MagicPad 13 has 12GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 12GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 12GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the MagicPad 13 features a larger 13" display versus 12.4", while weighs 74g more at 660g. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the MagicPad 13 features a larger 13" display versus 12.4". Versus the Tab S11, the MagicPad 13 packs a larger 10,050mAh battery (+1,650mAh), and features a larger 13" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 10,050mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 10,050mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 660 g |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 291.7 mm |
| Height i | 191.1 mm |
| Volume i | 362.34 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2880 x 1840 px (1 other) |
| Pixel Density i | 263 ppi (4 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/13/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3043 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 966 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |