Xiaomi Redmi Pad 2 (128GB / 6GB RAM) features MediaTek Helio G100 (128GB / 6GB RAM) processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11" display, 9000 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 6GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 9,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11" screen, and is 75g lighter. Compared to the Pad 7, the Redmi Pad 2 (128GB / 6GB RAM) has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 6GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 6GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
| Weight i | 510 g (12 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (12 others) |
| Width i | 254.6 mm (4 others) |
| Height i | 166 mm (5 others) |
| Volume i | 312.75 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G100 (128GB / 6GB RAM) |
| Gpu name i | Mali G57 (128GB / 6GB RAM) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G100) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Helio G100) (128GB / 6GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 9000 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/05/2025 (128GB / 6GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |