Xiaomi Mi Pad 2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 7.9" display, 6190 mAh battery, 8 MP main camera.
9" screen, while is 287g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 2GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 6,190mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 7.9" screen, and is 263g lighter. Compared to the Pad 7, the Mi Pad 2 has 2GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 2GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 2GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
| Weight i | 322 g |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 200.4 mm |
| Height i | 132.6 mm |
| Volume i | 183.35 cm³ |
| Screen Size i | 7.9" (9 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 326 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Atom x5-Z8500) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6190 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago11/24/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Performance per watt i | 167.8 (Intel Atom x5-Z8500) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 671 (Intel Atom x5-Z8500) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 204 (Intel Atom x5-Z8500) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AES, MMX (Intel Atom x5-Z8500) |
| Ram speed (max) i | 1600 MHz (Intel Atom x5-Z8500) |