Vivo iQOO Pad 5 Pro features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 13" display, 12050 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the iQOO Pad 2 Pro, packs a larger 12,050mAh battery (+550mAh), and is 44g lighter. Compared to the iQOO Pad 5, the iQOO Pad 5 Pro packs a larger 12,050mAh battery (+2,050mAh), while features a larger 13" display versus 12.1". The Pad 5 packs a larger 12,050mAh battery (+2,050mAh), and the iQOO Pad includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the iQOO Pad 5 Pro packs a larger 12,050mAh battery (+850mAh), while has a more compact 13" screen, while is 93g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the iQOO Pad 5 Pro is 40g lighter. Versus the Pad 2 Pro, the iQOO Pad 5 Pro is 40g lighter. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 12,050mAh battery (+2,850mAh), while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has a more compact 13" screen.
| Weight i | 635 g (2 others) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 289.6 mm (7 others) |
| Height i | 198.3 mm (3 others) |
| Volume i | 350.31 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 3096 x 2064 px (3 others) |
| Pixel Density i | 286 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 12050 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/21/2025 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |