OnePlus Pad 2 (128GB / 8GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (128GB / 8GB RAM) processor, 8GB RAM with 128GB storage, 12.1" display, 9510 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while is 91g lighter. Against the Pad 2, has 8GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and offers 128GB storage compared to 256GB. Compared to the Pad 2 Pro, the Pad 2 (128GB / 8GB RAM) has 8GB RAM compared to Pad 2 Pro's 16GB, while offers 128GB storage compared to 512GB. The Pad features a larger 12.1" display versus 11.61", and the Pad Go 2 offers 128GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the Pad 2 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 9,510mAh battery (+4,432mAh), while features a larger 12.1" display versus 8.3", while weighs 287g more at 584g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad 2 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad 2 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 9,510mAh battery (+1,904mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 584 g (1 other) |
| Thickness i | 6.49 mm (1 other) |
| Width i | 268.6 mm (1 other) |
| Height i | 195 mm (1 other) |
| Volume i | 339.93 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 3000 x 2120 px (2 others) |
| Pixel Density i | 304 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (128GB / 8GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 750 (128GB / 8GB RAM) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (128GB / 8GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9510 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/16/2024 (128GB / 8GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |