Lenovo ThinkPad Tablet 2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 75g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 215g more at 565g. Compared to the Tab Extreme, the ThinkPad Tablet 2 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 565 g (4 others) |
| Thickness i | 9.8 mm (3 others) |
| Width i | 262.6 mm (1 other) |
| Height i | 164.6 mm (3 others) |
| Volume i | 423.59 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1366 x 768 px (9 others) |
| Pixel Density i | 155 ppi (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 32 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago01/01/2013 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |