Lenovo Tab P11 (2nd Gen) features Mediatek Helio G99 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11.5" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 120g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.8", and weighs 170g more at 520g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P11 (2nd Gen) has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 520 g (10 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (12 others) |
| Width i | 269.1 mm |
| Height i | 169.4 mm |
| Volume i | 337.33 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 203 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago09/01/2022 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |