Lenovo Legion Y700 features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 8.8" display, 6550 mAh battery, 13 MP main camera.
8" screen, while is 265g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 12GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and weighs 25g more at 375g. Compared to the Tab Extreme, the Legion Y700 has 6,550mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while has a more compact 8.8" screen. The Yoga Tab has 6,550mAh battery compared to Yoga Tab's 8,860mAh, and the Idea Tab Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Legion Y700 has 6,550mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8.8" screen, while is 123g lighter. Against the Tab S8 from Samsung, the Legion Y700 has 6,550mAh battery compared to Tab S8's 8,000mAh. Versus the Pad 2, the Legion Y700 has 6,550mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, and has a more compact 8.8" screen. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 6,550mAh battery compared to Pad 7's 8,850mAh, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 6,550mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh.
| Weight i | 375 g |
| Thickness i | 5.6 mm (6 others) |
| Width i | 285.6 mm (1 other) |
| Height i | 184.5 mm (1 other) |
| Volume i | 295.08 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.8" (7 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 343 ppi (4 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6550 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago03/01/2022 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |