Huawei MediaPad M6 10.8'' features Huawei Kirin 980 processor, 6GB RAM with 256GB storage, 10.8" display, 7500 mAh battery, 13 MP main camera.
8'' has 6GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while has 7,500mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.8" screen. Against the MediaPad M5 8.4", includes 2GB more RAM (6GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 7,500mAh battery (+2,400mAh), and features a larger 10.8" display versus 8.4", and weighs 182g more at 498g. Compared to the V6 5G, the MediaPad M6 10.8'' has 6GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while features a larger 10.8" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" has 6GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 6GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the MediaPad M6 10.8'' has 6GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while has 7,500mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh. Against the Tab S8 from Samsung, the MediaPad M6 10.8'' has 6GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the MediaPad M6 10.8'' has 6GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and has 7,500mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 6GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB.
| Weight i | 498 g (6 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 257 mm (5 others) |
| Height i | 170 mm (6 others) |
| Volume i | 314.57 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.8" (6 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 280 ppi (5 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei Kirin 980 |
| Gpu name i | Mali G76 MP10 |
| CPU Speed i | 2 x 2.6 GHz & 2 x 1.92 GHz & 4 x 1.8 GHz (Huawei Kirin 980) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei Kirin 980) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago07/10/2019 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2275 (Huawei Kirin 980) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 680 (Huawei Kirin 980) |