Doogee Tab G6 Max features Unisoc T620 processor, 6GB RAM with 256GB storage, 13.4" display, 11000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Doogee Tab G6 Max has 6GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while packs a larger 11,000mAh battery (+2,600mAh), while features a larger 13.4" display versus 11", while weighs 47g more at 545g. Against the Tab S8 from Samsung, the Doogee Tab G6 Max has 6GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the Doogee Tab G6 Max has 6GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and packs a larger 11,000mAh battery (+1,490mAh). When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 6GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB.
| Weight i | 545 g (1 other) |
| Thickness i | 7.7 mm (5 others) |
| Width i | 305 mm |
| Height i | 199 mm |
| Volume i | 467.35 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13.4" |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 174 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T620 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57MC (4 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.9 GHz (Unisoc T620) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1541 (Unisoc T620) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 497 (Unisoc T620) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T620) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 11000 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/15/2025 (4 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Charging speed i | 18W (3 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |