Xiaomi Pad 5 features Qualcomm Snapdragon 860 processor, 6GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8720 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 6GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 8,720mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11" screen, and is 74g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad 5 has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 6GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 6GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 5 has 6GB RAM compared to Tab S9's 12GB. Against the Tab S8 from Samsung, the Pad 5 has 6GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the Pad 5 has 6GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and has 8,720mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh. When matched against the Tab S10 FE Plus from Samsung, it has 6GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB, while the Moto Pad 60 Pro comparison shows it has 6GB RAM compared to Moto Pad 60 Pro's 12GB.
| Weight i | 511 g |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 254.7 mm (1 other) |
| Height i | 166.3 mm (3 others) |
| Volume i | 292.26 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 860 |
| Gpu name i | Adreno 640 |
| CPU Speed i | 1 x 2.96 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.78 GHz (Qualcomm Snapdragon 860) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 860) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8720 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago08/11/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2800 |
| Geekbench 5 Result (single) i | 781 |