Hotwav R7 features Unisoc T606 processor, 6GB RAM with 256GB storage, 10.1" display, 15600 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Hotwav R7 has 6GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while packs a larger 15,600mAh battery (+7,200mAh), while has a more compact 10.1" screen, while weighs 462g more at 960g. Against the Tab S8 from Samsung, the Hotwav R7 has 6GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the Hotwav R7 has 6GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and packs a larger 15,600mAh battery (+6,090mAh). When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 6GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB.
| Weight i | 960 g |
| Thickness i | 15.5 mm (3 others) |
| Width i | 252.5 mm (4 others) |
| Height i | 168.5 mm (6 others) |
| Volume i | 659.47 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T606 (20 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.6 GHz & 6 x 1.6 GHz (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 371 (Unisoc T606) (19 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T606) (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 15600 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago02/22/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1175 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 313 (Unisoc T606) (19 others) |