Oukitel OT5S features Unisoc T606 processor, 6GB RAM with 256GB storage, 12" display, 8250 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Oukitel OT5S has 6GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while features a larger 12" display versus 11", while weighs 62g more at 560g. Against the Tab S8 from Samsung, the Oukitel OT5S has 6GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the Oukitel OT5S has 6GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and has 8,250mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 6GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 6GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB.
| Weight i | 560 g (4 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 278.5 mm (3 others) |
| Height i | 174 mm (1 other) |
| Volume i | 363.44 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 194 ppi (10 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T606 (20 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.6 GHz & 6 x 1.6 GHz (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 371 (Unisoc T606) (19 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T606) (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8250 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago04/25/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1175 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 313 (Unisoc T606) (19 others) |