Google Nexus 9 features Nvidia Tegra K1 (64-bit) processor, 2GB RAM with 32GB storage, 8.9" display, 6700 mAh battery, 8 MP main camera.
9" display versus 7", while weighs 126g more at 425g. Against the Nexus 10, has 6,700mAh battery compared to Nexus 10's 9,000mAh, and has a more compact 8.9" screen, and is 178g lighter. Compared to the Nexus 7 (2012), the Nexus 9 includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB), while packs a larger 6,700mAh battery (+2,375mAh). The C has 2GB RAM compared to C's 3GB, and the Slate has 2GB RAM compared to Slate's 16GB.
| Weight i | 425 g (8 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 226.3 mm (1 other) |
| Height i | 151.9 mm (1 other) |
| Volume i | 271.56 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 8.9" (5 others) |
| Resolution i | 2048 x 1440 px (1 other) |
| Pixel Density i | 281 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Nvidia Tegra K1 (64-bit) (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz (1 other) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Nvidia Tegra K1 (64-bit)) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.6MP (8 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6700 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |