Asus VivoTab features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 11.6" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 8 MP main camera.
6" display versus 10", while weighs 150g more at 675g. Against the VivoTab Smart, features a larger 11.6" display versus 10.1", and weighs 95g more at 675g. Compared to the VivoTab RT 64GB, the VivoTab features a larger 11.6" display versus 10.1", while weighs 150g more at 675g. The Fonepad 7 (FE375CL) features a larger 11.6" display versus 7", and the Transformer Pad Infinity 700 64GB includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB).
| Weight i | 675 g (4 others) |
| Thickness i | 8.7 mm (5 others) |
| Width i | 294.2 mm |
| Height i | 188.8 mm |
| Volume i | 483.24 cm³ |
| Screen Size i | 11.6" (10 others) |
| Resolution i | 1366 x 768 px (9 others) |
| Pixel Density i | 135 ppi (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz (14 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 32 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago01/01/2013 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |