Asus Transformer Pad Infinity 700 3G 16GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 10.1" display, 9030 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the VivoTab Smart, has 1GB RAM compared to VivoTab Smart's 2GB, and packs a larger 9,030mAh battery (+2,270mAh). Compared to the VivoTab RT 64GB, the Transformer Pad Infinity 700 3G 16GB has 1GB RAM compared to VivoTab RT 64GB's 2GB, while weighs 61g more at 586g. The Fonepad 7 (FE375CL) has 1GB RAM compared to Fonepad 7 (FE375CL)'s 2GB, and the VivoTab has 1GB RAM compared to VivoTab's 2GB.
| Weight i | 586 g (8 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (23 others) |
| Width i | 263 mm (4 others) |
| Height i | 180.8 mm (4 others) |
| Volume i | 404.18 cm³ (2 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 9030 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago03/01/2012 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |