Honor 400 Pro 5G features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 6000 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, offers 178% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits, and has 12GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 34g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the 400 Pro 5G offers 213% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while scores 27% lower in performance benchmarks. The Magic 6 Pro offers 213% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 6 Pro's's 1,600 nits, and the Magic 8 Pro offers 178% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
When compared to competing devices, the 400 Pro 5G offers 92% brighter display at 5,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 34% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 43g more at 205g, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 400 Pro 5G offers 150% brighter display at 5,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the 400 Pro 5G offers 317% brighter display at 5,000 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and delivers 60% better performance in benchmarks (2,010,000 vs 1,255,000). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 317% brighter display at 5,000 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it packs a larger 6,000mAh battery (+1,000mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 205 g (15 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 76.1 mm (22 others) |
| Height i | 156.5 mm (7 others) |
| Volume i | 96.47 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1280 x 2800 px (6 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 5000 nits (2 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2010000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 12 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.4 & f/2.2 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP & 2MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/22/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |