Xiaomi 13 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.73" display, 4820 mAh battery, 50.3 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 54% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.73" display versus 6.36", and weighs 18g more at 210g. Compared to the 17 Pro, the 13 Pro scores 66% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 67% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 18% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 13 Pro has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 59% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,820mAh battery (+820mAh), while features a larger 6.73" display versus 6.2", while weighs 48g more at 210g. Against the 1 VII from Sony, the 13 Pro scores 39% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the 13 Pro has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 59% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 22% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it scores 8% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 210 g (11 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 162.9 mm (24 others) |
| Volume i | 102.08 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.73" (17 others) |
| Pixel Density i | 522 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1255000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (26 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 12531 |
| Megapixels (main camera) i | 50.3 MP & 50 MP & 50 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2 & f/2.2 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4820 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago12/12/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |