Xiaomi Poco F8 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.59" display, 6210 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
59" screen, while is 20g lighter. Against the 15, has 38% dimmer display at 2,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 13% better performance in benchmarks (3,100,000 vs 2,746,100), and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,210mAh battery (+970mAh), and features a larger 6.59" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco F8 Pro scores 16% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 20% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 54% brighter display at 2,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F8 Pro has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 6,210mAh battery (+2,210mAh), while features a larger 6.59" display versus 6.2", while weighs 37g more at 199g. Against the 1 VII from Sony, the Poco F8 Pro delivers 50% better performance in benchmarks (3,100,000 vs 2,062,177). Versus the S25 Plus, the Poco F8 Pro has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and packs a larger 6,210mAh battery (+1,310mAh). When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 92% better performance in benchmarks (3,100,000 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 127% better performance in benchmarks (3,100,000 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 157.5 mm (7 others) |
| Volume i | 94.88 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| French repairability index i | 3.9 (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.59" (9 others) |
| Pixel Density i | 430 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1156 x 2510 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 2000 nits (9 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 3100000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.2 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 3 (24 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6210 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 months ago11/26/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |