Xiaomi 15 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.36" display, 5240 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
36" screen, while is 27g lighter. Against the 17 Pro, scores 26% lower in performance benchmarks, and has 5,240mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. Compared to the 17, the 15 scores 29% lower in performance benchmarks, while provides 1024GB storage versus 17's 512GB. The 13 Ultra offers 146% brighter display at 3,200 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits, and the Poco F8 Pro offers 60% brighter display at 3,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the 15 offers 100% brighter display at 3,200 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while scores 9% lower in performance benchmarks, while has 5,240mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh, while has a more compact 6.36" screen, while is 31g lighter. Against the X200 Ultra from Vivo, the 15 has 29% dimmer display at 3,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the 15 offers 300% brighter display at 3,200 nits compared to 15's 800 nits, and scores 20% lower in performance benchmarks. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it has a more compact 6.36" screen, while the Z Fold 7 comparison shows it offers 23% brighter display at 3,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 71.2 mm (9 others) |
| Height i | 152.3 mm (4 others) |
| Volume i | 92.17 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.36" (11 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1200 x 2670 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 3200 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2746100 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 20607 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2 & f/2.2 (13 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5240 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 1 year ago10/29/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (4 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |