Xiaomi 13 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.73" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, has 59% dimmer display at 1,300 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 44% lower in performance benchmarks, and features a larger 6.73" display versus 6.36", and weighs 35g more at 227g. Compared to the 17 Pro, the 13 Ultra scores 58% lower in performance benchmarks, while has 5,000mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. The 17 scores 60% lower in performance benchmarks, and the Poco F8 Pro has 35% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the 13 Ultra has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while scores 49% lower in performance benchmarks, while has 5,000mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh. Against the X200 Ultra from Vivo, the 13 Ultra has 71% dimmer display at 1,300 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the 13 Ultra offers 63% brighter display at 1,300 nits compared to 15's 800 nits, and scores 55% lower in performance benchmarks. When matched against the Moto X70 Air Pro from Motorola, it weighs 41g more at 227g, while the Z Fold 7 comparison shows it has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 227 g (8 others) |
| Thickness i | 9.1 mm (19 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 163.2 mm (11 others) |
| Volume i | 110.79 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.73" (17 others) |
| Pixel Density i | 522 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1532113 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (26 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 11993 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP & 50 MP (6 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/3 & f/1.8 & f/1.8 (2 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago04/18/2023 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |