OnePlus 15 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 7300 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 12, has 50% dimmer display at 800 nits compared to 12's 1,600 nits, and delivers 63% better performance in benchmarks (3,434,000 vs 2,110,808), and has 16GB RAM compared to 12's 24GB, and packs a larger 7,300mAh battery (+1,900mAh). Compared to the 10 Pro, the 15 offers 60% brighter display at 800 nits compared to 10 Pro's 500 nits, while delivers 239% better performance in benchmarks (3,434,000 vs 1,013,987). The Nord CE4 Lite 5G delivers 686% better performance in benchmarks (3,434,000 vs 437,139).
When compared to competing devices, the 15 has 50% dimmer display at 800 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while delivers 14% better performance in benchmarks (3,434,000 vs 3,015,000), while packs a larger 7,300mAh battery (+1,450mAh). Against the 15 from Xiaomi, the 15 has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the 15 has 82% dimmer display at 800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and delivers 22% better performance in benchmarks (3,434,000 vs 2,819,127). When matched against the 17 Pro from Xiaomi, it scores 7% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 215 g (9 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 76.7 mm (18 others) |
| Height i | 161.4 mm (8 others) |
| Volume i | 100.27 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1272 x 2772 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Touch sampling rate i | 330Hz |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3434000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 11199 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3726 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2.8 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7300 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/27/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |