Honor Magic 7 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.8" display, 5850 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Magic 7 RSR Porsche Design, delivers 9% better performance in benchmarks (3,015,000 vs 2,767,943), and has 16GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB, and sports a 200MP main camera versus 180MP. Compared to the Magic 6 Pro, the Magic 7 Pro delivers 46% better performance in benchmarks (3,015,000 vs 2,069,877), while sports a 200MP main camera versus 180MP. The Magic 8 Pro scores 25% lower in performance benchmarks, and the Magic 7 weighs 24g more at 223g.
When compared to competing devices, the Magic 7 Pro has 5,850mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the 15 from Xiaomi, the Magic 7 Pro has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the Magic 7 Pro has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and delivers 7% better performance in benchmarks (3,015,000 vs 2,819,127). When matched against the 15 from OnePlus, it offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 18% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 223 g (3 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (33 others) |
| Width i | 77.1 mm (10 others) |
| Height i | 162.7 mm (10 others) |
| Volume i | 110.39 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.8" (45 others) |
| Pixel Density i | 453 ppi (30 others) |
| Resolution i | 1280 x 2800 px (6 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3015000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP (10 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.6 & f/1.4 & f/2 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5850 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 80W (19 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago10/31/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |