Honor Magic 8 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.71" display, 7200 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 12GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and is 20g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the Magic 8 Pro delivers 46% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 2,767,943), while has 12GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB. The Magic 6 Pro delivers 95% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 2,069,877), and the Magic 7 delivers 34% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 3,015,000).
When compared to competing devices, the Magic 8 Pro has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while delivers 82% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 2,207,809), while packs a larger 7,200mAh battery (+2,200mAh). Against the S23 Ultra from Samsung, the Magic 8 Pro delivers 177% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 1,452,391). Versus the S24 Ultra, the Magic 8 Pro has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and delivers 122% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 1,814,869). When matched against the 8 Pro from Google, it delivers 360% better performance in benchmarks (4,027,702 vs 876,300), while the 17 Pro comparison shows it offers 80% brighter display at 1,800 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 219 g (6 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 100.35 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.71" (2 others) |
| Pixel Density i | 458 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1256 x 2808 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 4027702 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 50 MP (10 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.6 & f/1.6 & f/2 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7200 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 80W (19 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/15/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |