Google Pixel 8 Pro features Google Tensor G3 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.7" display, 5050 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 48 MP main camera.
7" display versus 5.81", while weighs 70g more at 213g. Against the 10 Pro XL, has 27% dimmer display at 1,600 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, and has 12GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB, and is 19g lighter. Compared to the 10 Pro, the 8 Pro has 27% dimmer display at 1,600 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, while has 12GB RAM compared to 10 Pro's 16GB. The 9 Pro XL has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to 9 Pro XL's 2,000 nits, and the 9 Pro has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to 9 Pro's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the 8 Pro has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 60% lower in performance benchmarks, while has a more compact 6.7" screen. Against the S23 Ultra from Samsung, the 8 Pro scores 40% lower in performance benchmarks. Versus the S24 Ultra, the 8 Pro has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and scores 52% lower in performance benchmarks. When matched against the Magic 8 Pro from Honor, it scores 78% lower in performance benchmarks, while the 17 Pro comparison shows it offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 213 g (13 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (33 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 162.6 mm (13 others) |
| Volume i | 109.46 cm³ (4 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.2 (33 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 489 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1344 x 2992 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 876300 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G3 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G715 MP7 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.91 GHz & 4 x 2.37 GHz & 4 x 1.7 GHz (Google Tensor G3) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4111 (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1769 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 48 MP (8 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.8 & f/2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10.5MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5050 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 23W (3 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago10/04/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |