Samsung Galaxy Z Fold 6 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 7.6" display, 4400 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
6" display versus 6.9", while weighs 21g more at 239g. Against the S25, provides 1024GB storage versus S25's 512GB, and features a larger 7.6" display versus 6.2", and weighs 77g more at 239g. Compared to the S23 Ultra, the Z Fold 6 offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while has 4,400mAh battery compared to S23 Ultra's 5,000mAh. The S24 Ultra has 4,400mAh battery compared to S24 Ultra's 5,000mAh, and the Z Fold 7 has 12GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the Z Fold 6 offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while has 4,400mAh battery compared to 8 Pro's 5,050mAh, while features a larger 7.6" display versus 6.7", while weighs 26g more at 239g. Against the Magic 8 Pro from Honor, the Z Fold 6 offers 44% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits. Versus the 17 Pro, the Z Fold 6 offers 160% brighter display at 2,600 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits, and features a larger 7.6" display versus 6.3". When matched against the 17 Pro Max from Xiaomi, it has 12GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while the Magic 7 Pro comparison shows it offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 239 g (8 others) |
| Thickness i | 5.6 mm (1 other) |
| Width i | 132.6 mm |
| Height i | 153.5 mm (4 others) |
| Volume i | 113.98 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67 (36 others) |
| French repairability index i | 7.8 (5 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 7.6" (7 others) |
| Pixel Density i | 374 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1856 x 2160 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 14476 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP & 4MP (5 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4400 mAh (10 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/10/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 2 SIM (11 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |