Apple iPhone 17 Pro features Apple A19 Pro processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.3" display, 4252 mAh battery, 48 MP & 48 MP & 48 MP main camera.
5GB more RAM (12GB vs 0.5GB), while provides 1024GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 4,252mAh battery (+2,834mAh), while features a larger 6.3" display versus 3.5", while weighs 69g more at 206g. Against the 6, offers 100% brighter display at 1,000 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 2021% better performance in benchmarks (2,707,681 vs 127,678), and includes 11GB more RAM (12GB vs 1GB), and provides 1024GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 4,252mAh battery (+2,442mAh), and features a larger 6.3" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 17 Pro delivers 41% better performance in benchmarks (2,707,681 vs 1,915,345), while includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB). The 17 Pro Max scores 6% lower in performance benchmarks, and the 14 Pro Max has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 14 Pro Max's's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the 17 Pro has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while delivers 23% better performance in benchmarks (2,707,681 vs 2,207,809), while has 4,252mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.3" screen. Against the S23 Ultra from Samsung, the 17 Pro has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits. Versus the S24 Ultra, the 17 Pro has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and delivers 49% better performance in benchmarks (2,707,681 vs 1,814,869). When matched against the 8 Pro from Google, it has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while the Magic 8 Pro comparison shows it has 44% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8.75 mm (1 other) |
| Width i | 71.9 mm (16 others) |
| Height i | 150 mm (1 other) |
| Volume i | 94.37 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 6 m (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1206 x 2622 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2707681 |
| Chipset (soc) name i | Apple A19 Pro (2 others) |
| Gpu name i | Apple A18 GPU (7 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.26 GHz & 4 x 2.51 GHz (Apple A19 Pro) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 9553 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3781 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 48 MP & 48 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.78 & f/2.2 & f/2.8 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 18MP (3 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 120 fps (11 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 4252 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 40W (13 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 months ago09/09/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |