Apple iPhone 6 features Apple A8 processor, 1GB RAM with 128GB storage, 4.7" display, 1810 mAh battery, 8 MP main camera.
5GB more RAM (1GB vs 0.5GB), while features a larger 4.7" display versus 3.5". Against the 16 Pro, has 50% dimmer display at 500 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, and scores 93% lower in performance benchmarks, and has 1GB RAM compared to 16 Pro's 8GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 1,810mAh battery compared to 16 Pro's 3,582mAh, and has a more compact 4.7" screen. Compared to the 17 Pro, the 6 has 50% dimmer display at 500 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits, while scores 95% lower in performance benchmarks. The 17 Pro Max has 50% dimmer display at 500 nits compared to 17 Pro Max's's 1,000 nits, and the 14 Pro Max has 69% dimmer display at 500 nits compared to 14 Pro Max's's 1,600 nits.
| Weight i | 129 g (4 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (12 others) |
| Width i | 67 mm (4 others) |
| Height i | 138.1 mm (1 other) |
| Volume i | 63.84 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 4.7" (19 others) |
| Pixel Density i | 326 ppi (13 others) |
| Resolution i | 750 x 1334 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 1GB (37 others) |
| Antutu benchmark score i | 127678 |
| Chipset (soc) name i | Apple A8 (1 other) |
| Gpu name i | PowerVR GT7600 (4 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.4 GHz (Apple A8) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (24 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 1810 mAh |
| Charging speed i | 5W (22 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 11 years ago08/01/2014 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Instruction sets i | AES (Apple A8) (1 other) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |