Samsung Galaxy S6 Edge features Samsung Exynos 7420 processor, 3GB RAM with 128GB storage, 5.1" display, 2600 mAh battery, 16 MP main camera.
1" screen, while is 86g lighter. Against the S25, scores 95% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 2,600mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.1" screen, and is 30g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S6 Edge scores 89% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 91% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 94% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the S6 Edge includes 2GB more RAM (3GB vs 1GB), while packs a larger 2,600mAh battery (+790mAh), while features a larger 5.1" display versus 4.7". Against the LG G4 from the manufacturer, the S6 Edge has a more compact 5.1" screen. Versus the Droid Turbo 2, the S6 Edge has 2,600mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5.1" screen. When matched against the 4a from Google, it scores 53% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 132 g (2 others) |
| Thickness i | 7 mm (4 others) |
| Width i | 70.1 mm (3 others) |
| Height i | 142.1 mm |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.1" (9 others) |
| Pixel Density i | 577 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 4 (42 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 166453 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 7420 (3 others) |
| Gpu name i | Mali T760 (5 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.1 GHz (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 (20 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2600 mAh (21 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago03/01/2015 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |