Oppo A72 features Qualcomm Snapdragon 665 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 6.5" display, 5000 mAh battery, 48 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
5" screen, while is 24g lighter. Against the Find X8 Ultra, scores 94% lower in performance benchmarks, and has 4GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and has a more compact 6.5" screen, and is 34g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the A72 scores 92% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB. The Find N5 scores 92% lower in performance benchmarks, and the Find X9 has 4GB RAM compared to Find X9's 16GB.
When compared to competing devices, the A72 includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.5" display versus 4.7", while weighs 63g more at 192g, while sports a 48MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the A72 scores 52% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 108.86 cm³ (1 other) |
| French repairability index i | 6.8 (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 405 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Antutu benchmark score i | 171000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 665 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (10 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 665) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP (7 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 & f/2.4 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 5 years ago04/29/2020 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✖ |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |