Realme Narzo 50A Prime features Unisoc T612 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
Against the Neo8, has 4GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 26g lighter. Compared to the Note 70, the Narzo 50A Prime has 4GB RAM compared to Note 70's 6GB, while has 5,000mAh battery compared to Note 70's 6,300mAh. The GT 7 Pro has 4GB RAM compared to GT 7 Pro's 16GB, and the GT5 Pro has 4GB RAM compared to GT5 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Narzo 50A Prime includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.7" display versus 4.7", while weighs 60g more at 189g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Narzo 50A Prime has 4GB RAM compared to 4a's 6GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 189 g (21 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 75.6 mm (19 others) |
| Height i | 164.4 mm (14 others) |
| Volume i | 100.67 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 268 ppi (3 others) |
| Resolution i | 720 x 1650 px |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T612 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (14 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 6 x 1.8 GHz (Unisoc T612) (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 410 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (42 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.8 (61 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago03/22/2022 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |