Huawei Nexus 6P features Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor, 3GB RAM with 128GB storage, 5.7" display, 3450 mAh battery, 12.3 MP main camera.
7" screen, while is 117g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 3GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,450mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 5.7" screen, and is 120g lighter. Compared to the Mate X6, the Nexus 6P has 3GB RAM compared to Mate X6's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Mate X7 has 3GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro has 3GB RAM compared to P20 Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the Nexus 6P includes 2GB more RAM (3GB vs 1GB), while packs a larger 3,450mAh battery (+1,640mAh), while features a larger 5.7" display versus 4.7", while weighs 49g more at 178g. Against the LG G4 from the manufacturer, the Nexus 6P features a larger 5.7" display versus 5.5". Versus the Droid Turbo 2, the Nexus 6P features a larger 5.7" display versus 5.4". When matched against the 4a from Google, it has 3GB RAM compared to 4a's 6GB.
| Weight i | 178 g (6 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (20 others) |
| Width i | 77.8 mm (16 others) |
| Height i | 159.3 mm (7 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 518 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 4 (42 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (23 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.5 GHz (Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12.3 MP (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3450 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago09/29/2015 (3 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |